Dvouleté děti do školky? No jasně, ale stát na to musí dát peníze

13. 02. 2018 10:02:22
Stát po deseti letech vyřešil problém se plnými školkami tak, že zákonem uložil obcím, aby to vyřešily.

Po očku sleduji diskuzi na téma dvouleté děti ve školkách. K mému překvapení jsou to především hysteričtí muži, koho je slyšet nejvíc. Myslím si, že k problému je třeba přistoupit racionálně. Posledním impulzem pro napsání tohoto povídání byly blogy bývalé ministryně Valachové, konkrétně tato věta: „Což znamená, že zřizovatelé musí s podporou státu vytvořit dostatek míst“ (zdroj).

Jsem místostarostkou tisícihlavé obce a řeknu vám, jak se problém jeví na úrovni obcí. Stát si po deseti letech všiml, že není dost míst ve školkách, odhodlal se k akci a vyřešil to tak, že obcím zákonem nařídil, že od roku 2017 musejí najít místo pro čtyřleté děti, které jejich rodiče budou chtít zapsat, o rok později pro tříleté a od školního roku 2020/21 také dvouleté děti. Stát jim na to ale nedal peníze, (řečeno s Adrianou Krnáčovou) obce to prostě zařídí.

Do jisté míry to chápu jako zoufalý krok k tomu, aby se udělalo alespoň něco. Ovšem my, komunální politici, už jsme alergičtí na to, když se stát zbaví problému tak, že jeho vyřešení uloží zákonem obcím a nedá jim na to peníze. Paní Valachová sice píše, že zřizovatelé s podporou státu mají vytvořit dostatek míst, ale ta podpora státu je velmi malá. Poslední dotační výzva vyhlašovaná na konci minulého roku měla fond 330 milionů Kč a to na navýšení kapacit mateřských i základních škol. To je žalostně málo. Stačí otevřít registr smluv a vyhledat zakázky, v jejichž názvu se vyskytuje slovo „škol“ za rok 2017. Vyjelo mi 8 stránek zakázek, z nichž jsem namátkou vybrala:

Zvýšení kapacity Mateřské školy v Dolním Újezdu pro děti do 3 let a v předškolním věku 28 milionů Kč

Mateřská škola Drnovice – přístavba: 11,4 milionu Kč

Stavební úpravy, dostavba a nástavba objektu Základní školy Rudoltice: 5,4 milionu Kč

Kolik takových akcí se za peníze z dotace dá realizovat? S kapacitními problémy bojují školky a školy kolem Brna i Prahy, 330 milionů Kč je kapka v moři. Kdyby stát dal více peněz, byly by vášně kolem školek menší.

Alternativou péče o předškolní děti jsou dětské skupiny. Ty jsou pro děti již od jednoho roku. Jsou financované z evropských fondů, konkrétně z Evropského sociálního fondu, Operačního programu zaměstnanost. Naposledy bylo možné žádat o dotaci od 2. 11. 2017. Peněz bylo ve výzvě 1,4 miliardy Kč. Během jednoho dne byla tato částka vyčerpána a dále se jedná o její navýšení. Pro informaci suma 300 milionů Kč byla v dotaci vyčleněna jen pro pražské dětské skupiny. Naproti tomu MŠMT dalo částku 330 milionů Kč na navýšení kapacity základek a školek v celé ČR. Podávat žádost o tuto dotaci MŠMT je loterie, která závisí na tom, jakého poradce na MŠMT nějaká dotační firma zná nebo u koho dokáže zalobovat. Nepodařilo se mi dohledat, jaký byl převis žádostí o dotaci nad vypsanou dotací, ale asi velký.

Dotace na dětské skupiny je trochu jiná, je tam menší částka na zřizovací náklady na dětskou skupinu (stavební úpravy, postýlky, umyvadélka...), ale je tam plná dotace na dvouletý provoz. Paní Valachová byla ministryní dva roky, asi se v rámci možností snažila. Já nechápu jednu věc, proč je možné mít evropskou dotaci na dětské skupiny, ale není možné mít dotaci na zvýšení kapacity mateřských a základních škol? Evropské dotace připravují čeští úředníci, kterým je schvaluje Evropská komise. Proč čeští úředníci nebyli schopní vyjednat dotace na navýšení kapacit školek a škol? Dostali vůbec takové zadání? To už se nedozvíme, nikdo za to nemá odpovědnost.

Paní Valachová ještě píše: „Jenže v mnoha oblastech České republiky chybí školkám kapacity, a tak dělíme maminky a rodiny na dvě kategorie. Ty, které bydlí v místech, kde své děti ve věku dvou let do školek dávat mohou, a pak ty, které mají smůlu. Kapacity u nich nejsou, a i když by rodiče potřebovali pro zajištění všech svých dětí také druhý příjem, nemají šanci svou situaci řešit. To není fér. Prostě není.“ (zdroj) Je to MŠMT, které je tvůrcem tohoto stavu. MŠMT mělo nalít spousty peněz do rozšíření kapacity škol a školek už před deseti lety a ne to jen nařídit obcím.

V naší obci bereme do školky i děti, kterým do tří let chybí pár měsíců. Máme pro ně místo i díky lesním školkám v okolí. Avšak čeká nás navýšení kapacity základní školy, kde na to vezmeme peníze, je ve hvězdách. Bude to stát snad do deseti milionů Kč, roční rozpočet obce je i se všemi dotacemi 15 milionů Kč. Mě by zajímalo, kde je ta podpora státu zřizovatelům škol.

Překvapily mě vášnivé argumentace mužů, kteří se bili v prsa a vykřikovali, že dvouleté děti mají být u mámy. Pro samoživitelky není možnost volby. Ony musí do práce, aby zaplatily nájem, energie, vodu, nakrmily a oblékly sebe i děti. Za ty by se politikové měli bít. Doufám, že stejně vášnivě se budou přít, až půjde o zvyšování platů učitelek na všech stupních škol a zdravotních sester.

Autor: Martina Burjanová | úterý 13.2.2018 10:02 | karma článku: 24.21 | přečteno: 2197x

Další články blogera

Martina Burjanová

Pojďme do komunálních voleb!

Vidíme politiku a říkáme si, že je špinavá, ale jediný způsob, jak ji změnit, je do ní vstoupit a dělat to lépe. Mnozí se bojí, že se politikou ušpiní, ale změnit ji zvnějšku peticemi nebo demonstracemi nelze.

5.4.2018 v 11:59 | Karma článku: 5.32 | Přečteno: 175 | Diskuse

Martina Burjanová

Návrat žen - matek do práce po rodičovské je těžký

Povídání o nesnázích při hledání práce po rodičovské, proč nejsou částečné úvazky a proč by měly být.

4.2.2018 v 15:53 | Karma článku: 17.94 | Přečteno: 748 | Diskuse

Martina Burjanová

Sebevědomí žen a plastická chirurgie

V Brně je na Staré osadě nový krásný billboard a na něm šťastné matky, spokojené klientky kliniky plastické chirurgie.

11.2.2017 v 10:51 | Karma článku: 19.94 | Přečteno: 676 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Arťom Korjagin

Zemědělská družstva 21. století

Patří zemědělská družstva do minulosti, nebo je to jedna z možností jak mít živý venkov a potravinovou soběstačnost?

15.2.2019 v 12:18 | Karma článku: 15.09 | Přečteno: 517 | Diskuse

Filip Humplík

Dneska jsi sice žena a chodíš v sukni, ale já tě znám jako Karla

Legrace končí, doslova. Genderová aktivistka Tereza Zvolská napadla seriál Most! za “necitlivý přístup ke společensky znevýhodněným menšinám”. Tvůrci seriálu by prý mohli být “vtipní i bez urážek” Romů a transgender osob.

15.2.2019 v 7:49 | Karma článku: 43.54 | Přečteno: 3102 | Diskuse

Jiří Paroubek

Budeme největším důchoďákem světa?

A bude to tak špatné? V posledních dnech se celá řada českých ekonomických beletristů, jak s oblibou nazývám tzv. ekonomické analytiky, zabývá nezbytností důchodové reformy.

14.2.2019 v 17:11 | Karma článku: 18.70 | Přečteno: 942 | Diskuse

Pavel Opl

Nefunkční Česká pošta opět zdražuje

Celý den čekáte na balík a jediné, co dostanete je oznámení, že při pokusu o doručení jste nebyli doma. Písemné stížnosti, na které vůbec nikdo nereaguje. Opakované zdražování odůvodněné "dalším zkvalitňováním služeb".

13.2.2019 v 11:15 | Karma článku: 36.09 | Přečteno: 1309 | Diskuse

František Matějka

Je mi líto, ale reforma Evropské unie není možná

V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu můžeme stále častěji slyšet slova o reformě EU. Na několika málo příkladech ukáži, že to není možné. Že není možné ohnout či zastavit současný trend stále hlubší a hlubší integrace.

12.2.2019 v 18:04 | Karma článku: 41.71 | Přečteno: 2088 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 917

Lokální politička marginálního významu podporující vyšší podíl žen v české politice, hlavně žádné fráze

Najdete na iDNES.cz