Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dvouleté děti do školky? No jasně, ale stát na to musí dát peníze

13. 02. 2018 10:02:22
Stát po deseti letech vyřešil problém se plnými školkami tak, že zákonem uložil obcím, aby to vyřešily.

Po očku sleduji diskuzi na téma dvouleté děti ve školkách. K mému překvapení jsou to především hysteričtí muži, koho je slyšet nejvíc. Myslím si, že k problému je třeba přistoupit racionálně. Posledním impulzem pro napsání tohoto povídání byly blogy bývalé ministryně Valachové, konkrétně tato věta: „Což znamená, že zřizovatelé musí s podporou státu vytvořit dostatek míst“ (zdroj).

Jsem místostarostkou tisícihlavé obce a řeknu vám, jak se problém jeví na úrovni obcí. Stát si po deseti letech všiml, že není dost míst ve školkách, odhodlal se k akci a vyřešil to tak, že obcím zákonem nařídil, že od roku 2017 musejí najít místo pro čtyřleté děti, které jejich rodiče budou chtít zapsat, o rok později pro tříleté a od školního roku 2020/21 také dvouleté děti. Stát jim na to ale nedal peníze, (řečeno s Adrianou Krnáčovou) obce to prostě zařídí.

Do jisté míry to chápu jako zoufalý krok k tomu, aby se udělalo alespoň něco. Ovšem my, komunální politici, už jsme alergičtí na to, když se stát zbaví problému tak, že jeho vyřešení uloží zákonem obcím a nedá jim na to peníze. Paní Valachová sice píše, že zřizovatelé s podporou státu mají vytvořit dostatek míst, ale ta podpora státu je velmi malá. Poslední dotační výzva vyhlašovaná na konci minulého roku měla fond 330 milionů Kč a to na navýšení kapacit mateřských i základních škol. To je žalostně málo. Stačí otevřít registr smluv a vyhledat zakázky, v jejichž názvu se vyskytuje slovo „škol“ za rok 2017. Vyjelo mi 8 stránek zakázek, z nichž jsem namátkou vybrala:

Zvýšení kapacity Mateřské školy v Dolním Újezdu pro děti do 3 let a v předškolním věku 28 milionů Kč

Mateřská škola Drnovice – přístavba: 11,4 milionu Kč

Stavební úpravy, dostavba a nástavba objektu Základní školy Rudoltice: 5,4 milionu Kč

Kolik takových akcí se za peníze z dotace dá realizovat? S kapacitními problémy bojují školky a školy kolem Brna i Prahy, 330 milionů Kč je kapka v moři. Kdyby stát dal více peněz, byly by vášně kolem školek menší.

Alternativou péče o předškolní děti jsou dětské skupiny. Ty jsou pro děti již od jednoho roku. Jsou financované z evropských fondů, konkrétně z Evropského sociálního fondu, Operačního programu zaměstnanost. Naposledy bylo možné žádat o dotaci od 2. 11. 2017. Peněz bylo ve výzvě 1,4 miliardy Kč. Během jednoho dne byla tato částka vyčerpána a dále se jedná o její navýšení. Pro informaci suma 300 milionů Kč byla v dotaci vyčleněna jen pro pražské dětské skupiny. Naproti tomu MŠMT dalo částku 330 milionů Kč na navýšení kapacity základek a školek v celé ČR. Podávat žádost o tuto dotaci MŠMT je loterie, která závisí na tom, jakého poradce na MŠMT nějaká dotační firma zná nebo u koho dokáže zalobovat. Nepodařilo se mi dohledat, jaký byl převis žádostí o dotaci nad vypsanou dotací, ale asi velký.

Dotace na dětské skupiny je trochu jiná, je tam menší částka na zřizovací náklady na dětskou skupinu (stavební úpravy, postýlky, umyvadélka...), ale je tam plná dotace na dvouletý provoz. Paní Valachová byla ministryní dva roky, asi se v rámci možností snažila. Já nechápu jednu věc, proč je možné mít evropskou dotaci na dětské skupiny, ale není možné mít dotaci na zvýšení kapacity mateřských a základních škol? Evropské dotace připravují čeští úředníci, kterým je schvaluje Evropská komise. Proč čeští úředníci nebyli schopní vyjednat dotace na navýšení kapacit školek a škol? Dostali vůbec takové zadání? To už se nedozvíme, nikdo za to nemá odpovědnost.

Paní Valachová ještě píše: „Jenže v mnoha oblastech České republiky chybí školkám kapacity, a tak dělíme maminky a rodiny na dvě kategorie. Ty, které bydlí v místech, kde své děti ve věku dvou let do školek dávat mohou, a pak ty, které mají smůlu. Kapacity u nich nejsou, a i když by rodiče potřebovali pro zajištění všech svých dětí také druhý příjem, nemají šanci svou situaci řešit. To není fér. Prostě není.“ (zdroj) Je to MŠMT, které je tvůrcem tohoto stavu. MŠMT mělo nalít spousty peněz do rozšíření kapacity škol a školek už před deseti lety a ne to jen nařídit obcím.

V naší obci bereme do školky i děti, kterým do tří let chybí pár měsíců. Máme pro ně místo i díky lesním školkám v okolí. Avšak čeká nás navýšení kapacity základní školy, kde na to vezmeme peníze, je ve hvězdách. Bude to stát snad do deseti milionů Kč, roční rozpočet obce je i se všemi dotacemi 15 milionů Kč. Mě by zajímalo, kde je ta podpora státu zřizovatelům škol.

Překvapily mě vášnivé argumentace mužů, kteří se bili v prsa a vykřikovali, že dvouleté děti mají být u mámy. Pro samoživitelky není možnost volby. Ony musí do práce, aby zaplatily nájem, energie, vodu, nakrmily a oblékly sebe i děti. Za ty by se politikové měli bít. Doufám, že stejně vášnivě se budou přít, až půjde o zvyšování platů učitelek na všech stupních škol a zdravotních sester.

Autor: Martina Burjanová | úterý 13.2.2018 10:02 | karma článku: 24.06 | přečteno: 2104x


Další články blogera

Martina Burjanová

Návrat žen - matek do práce po rodičovské je těžký

Povídání o nesnázích při hledání práce po rodičovské, proč nejsou částečné úvazky a proč by měly být.

4.2.2018 v 15:53 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 667 | Diskuse

Martina Burjanová

Sebevědomí žen a plastická chirurgie

V Brně je na Staré osadě nový krásný billboard a na něm šťastné matky, spokojené klientky kliniky plastické chirurgie.

11.2.2017 v 10:51 | Karma článku: 19.52 | Přečteno: 648 | Diskuse

Martina Burjanová

Rodinné koncepce už tu byly, ale bez peněz to nejde

Je rodinná politika nová? Není. Rodinné koncepce už tu byly. Proč se ve státním rozpočtu nenašly peníze na skoro žádná z navrhovaných opatření? Protože v politice chybí ženy, které by to prosadily.

14.1.2017 v 12:59 | Karma článku: 6.13 | Přečteno: 396 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Davos, nemoc mocných

Možná jsem naivně doufala, že by se mohli aspoň trochu zabývat ohromnou nerovností mezi občany a s ní související nejistotou - s prací, bydlením nebo důchody. Místo toho se tito lidé zabývali sami sebou a udržení “starých pořádků“

24.2.2018 v 11:58 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 104 | Diskuse

Jana Černochová

Paní poslankyně, jaký jste měla program? Aneb fízlování podle Anofertpressu

Stalo se určitým evergreenem, že v době, kdy některý z našich „investigativních novinářů“ nemá dostatek témat - však se u nás teď nic zásadního neděje, že? - sedne do auta a začne objíždět kanceláře poslanců v jejich regionech.

23.2.2018 v 12:33 | Karma článku: 31.08 | Přečteno: 1915 | Diskuse

Eva Kislingerová

Proč občas nerozumím Bruselu

Před časem jsem se dostala ke studii, ve které 29 % Čechů označilo Evropskou unii, jako dobrou věc, přičemž o volby do Evropského parlamentu v roce 2019 projevilo zájem jen 23 % respondentů.

21.2.2018 v 20:37 | Karma článku: 19.29 | Přečteno: 601 | Diskuse

Jana Pastuchová

Nechci vylít vaničku i s dítětem

Dítě patří do rodiny. O tom není pochyb. Některé děti to štěstí bohužel nemají a musí se o ně postarat stát. Současné trendy praví, zrušme rychle ústavy. Ale co s těmi dětmi bude?

20.2.2018 v 20:30 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 470 | Diskuse

Filip Zachariaš

Jak šéfka úřadu k levnému bydlení přišla

Žijete v nájemním bytě? Pak zřejmě Vaše náklady na bydlení tvoří nemalou část celkových výdajů. Ostatně tak tomu je i pokud máte svůj byt či dům zatížený hypotékou.

20.2.2018 v 12:00 | Karma článku: 38.97 | Přečteno: 1982 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 990

Lokální politička marginálního významu podporující vyšší podíl žen v české politice, hlavně žádné fráze

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.